Улаштування сучасних систем блискавкозахисту

By Немченко Лілія 12 років ago
Home  /  Статті  /  Улаштування сучасних систем блискавкозахисту

Під час перевірки об’єктів промислового призначення співробітники МНС України звертають увагу на якісне забезпечення будівель та споруд системами блискавкозахисту. Внаслідок застарілості цих систем та їх невідповідності сучасним протипожежним вимогам, в грозовий сезон постійно зростає кількість нещасних випадків — пожеж, уражень електричним струмом, виходу з ладу електричного та електронного обладнання.

Інсталяція системи зовнішнього блискавкозахисту. Новопечерські липки. Київ
Відсутність систем блискавкозахисту, а також їх регулярного технічного обслуговування — грубе порушення норм пожежної безпеки. Останнім часом спостерігається небувалий сплеск активності блискавки. Вся справа в постійному посиленні електромагнітного смогу, що є наслідком повсюдного використання побутової техніки та електроніки, засобів телекомунікації та зв’язку. Як результат — почастішали випадки пожеж, ураження електричним струмом людей і тварин, виходу з ладу обладнання, фінансові втрати.
Щоб не сталося лихо, на всіх будівлях обов’язково має бути блискавкозахист. Системи блискавкозахисту необхідні для житлових будинків, будівель промислових підприємств, банків, шкіл, лікарень, заправних станцій, електростанцій, агропромислових комплексів, нафтопереробних підприємств, хімічних заводів,
засобів зв’язку, пам’яток архітектури тощо.
Основним нормативним документом щодо блискавкозахисту в Україні є ДСТУ Б В.2.5-38:2008. Попередній норматив датується 1987 роком. Очевидно, що за більш ніж 20 років вимоги до влаштування систем блискавкозахисту значно змінилися і стали більш жорсткими.
Зокрема, для забезпечення пожежної безпеки та безперебійної роботи електричного і електронного обладнання, крім зовнішнього блискавкозахисту, стандартом передбачена система внутрішнього блискавкозахисту.
У параграфі 8 ДСТУ викладені основні принципи захисту від вторинних дій блискавки електричних і електронних систем, чутливих до атмосферних перешкод, які використовуються в багатьох галузях виробництва і вимагають спеціального захисту. Захист від вторинних дій блискавки (внутрішній блискавкозахист) забезпечує безперебійну роботу систем енергопостачання, телекомунікаційних мереж і мереж передачі даних, високочастотної техніки, систем автоматизації та управління, промислового і медичного обладнання.
Також параграф 9 ДСТУ приписує проводити регулярне технічне обслуговування існуючих систем блискавкозахисту.
Системи блискавкозахисту, які були інстальовані до 2009 року, потрібно модернізовувати і приводити у відповідність до сучасних стандартів.
Для того щоб організувати надійну систему блискавкозахисту, необхідно розробити грамотний проект. Проект із блискавкозахисту повинен враховувати вимоги пожежної безпеки, особливості архітектури будівлі і влаштування інженерних систем.

Не менш важливим є вибір матеріалів для системи зовнішнього блискавкозахисту. Використання елементів з міді, оцинкованої та нержавіючої сталі забезпечить тривалий термін служби системи.
Обираючи обладнання для внутрішнього блискавкозахисту, особливу увагу потрібно звертати на його характеристики та відповідність необхідному класу захисту.
Монтажні роботи із блискавкозахисту повинні виконувати професійні електрики і альпіністи, які пройшли навчання, мають відповідну кваліфікацію і групу допуску.
Головне, що слід пам’ятати при організації систем блискавкозахисту — таку послугу можуть надавати тільки компанії, які мають ліцензію МНС, будівельну ліцензію, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а також сертифікати на обладнання захисту.

Category:
  Статті
this post was shared 0 times
 000
About

 Немченко Лілія

  (16 articles)