Що таке «блискавкозахист» і з чим його «їдять» …

By Немченко Лілія 11 років ago
Home  /  Статті  /  Що таке «блискавкозахист» і з чим його «їдять» …

Як випливає з діючих нормативів, блискавкозахист – це комплекс заходів спрямованих на запобігання негативних наслідків грозових розрядів. До таких наслідків можна віднести: механічні руйнування, виникнення пожеж, ураження електричним струмом людей і тварин, вихід з ладу електричного обладнання.

До основних складових системи блискавкозахисту відносять блискавкоприймачі, струмовідводи і заземлюючі пристрої. Головне призначення блискавкоприймачів, як випливає з їх назви, приймати блискавку на себе. Вони можуть виконуватися у вигляді окремо розташованих щогл, тросів, стрижнів безпосередньо на будівлі, провідників великого перерізу, які розташовані у вигляді близкавковловлюючої «сітки». Як правило, використовують різні комбінації зазначених елементів, враховуючи архітектурні особливості споруд. Струмовідводи використовуються для відводу струму блискавки від блискавкоприймачів до заземлюючого пристрою, який в свою чергу розподіляє струм в землі. Крім того існує безліч елементів (кріплення, з’єднувачі, затискачі), які дозволяють об’єднати вищевказані складові в єдину систему.

0

У даній статті ми б хотіли зупинитися на короткому описі основних принципів створення систем захисту від блискавок і виділити найбільш важливі моменти для надійної і довгострокової роботи даних систем, встановлених на приватних будинках, котеджах, особняках.

Отже, як і для будь-якої іншої системи будівлі (водопостачання, електрична мережа та ін.), для створення надійної системи блискавкозахисту необхідний попередній розрахунок або проект. Так як неможливо точно визначити, коли і за яких умов в конкретно обрану будівлю вдарить блискавка, користуються ймовірними характеристиками такими як: оцінка середньорічної тривалості гроз і очікувана кількість поразок блискавкою будівель або споруд. Крім того вибір категорії блискавкозахисту залежить і від параметрів самої будівлі (ступеня вогнестійкості, розташування та ін.) Виходячи з цих даних визначається категорія блискавкозахисту будівлі, вибирається оптимальне технічне рішення.
Далі йде розрахунок за певною методикою з тим, щоб обране технічне рішення забезпечувало максимальну надійність для захисту будівлі. Слід зазначити, що більшість знов споруджуваних будинків виконуються за індивідуальним проектом, відповідно і систему блискавкозахисту будівлі необхідно розраховувати індивідуально.
На жаль, вже на цьому етапі можна помітити кричущі порушення і недбалість, які у разі удару блискавки можуть привести до найжахливіших наслідків. Перш за все, варто відзначити, що багато власників приватних будинків просто копіюють побачені десь рішення, не замислюючись про їх надійність стосовно до власного житла. Зокрема поширеною помилкою є те, що вважається достатнім для захисту від блискавки заземлити верхню точку будівлі, або встановити на покрівлі один невисокий штир. Це рішення добре тільки до моменту удару блискавки в будинок, так як воно здатне в кращому випадку обмежити вплив грозового розряду, але ніяк не може повністю нейтралізувати його, що повинна виконувати надійна система.

Таким чином, слід зазначити, что одним з найважливіших етапів створення системи здатної надійно захистити будівлю від блискавки є грамотне проектування, засноване на правильному застосуванні методик розрахунку систем блискавкозахисту враховуючи індивідуальні особливості будівлі.

Також важливим є вибір матеріалів, з яких планується виконати систему. Найбільш поширені два види матеріалів, які мають свої переваги і недоліки. До першого належать вироби з чорного металу. Перевагами цього типу обладнання є його поширеність (не проблема придбати) і невисока вартість. Основними недоліками є сильна схильність до корозії і, як випливає, невисокий термін служби, а також неестетичний зовнішній вигляд, необхідність частого контролю параметрів системи.

До другого типу матеріалів відносять мідні елементи, які вважаються практично «ідеальними» для створення надійних систем захисту від блискавок. Термін служби систем на мідних елементах порівняємо з терміном служби будівлі (30-50 років), поверхневий шар міді зберігає свої властивості і при окисленні, значення параметрів системи залишаються стабільними протягом значного часу. Звісно, система на мідних елементах трохи дорожче однотипної, змонтованої чорним металом.

Існує також проміжний варіант. При оцинкуванні властивості елементів з чорного металу поліпшуються, але значно поступаються мідним елементам. Використання оцинкованих елементів давно знайшло широке застосування в області блискавкозахисту.

Не менш відповідальним є і наступний крок – виконання монтажних робіт. Зокрема при їх виконанні необхідно домогтися того, щоб всі з’єднання елементів системи зовнішнього блискавкозахисту мали певну величину електричного опору. Не повинен виходити за рамки і опір заземлюючого пристрою (чим менше, тим краще, але не більше 10 Ом). Всі ці виміри, як правило, підтверджуюся Протоколом вимірювань. Так як основна частина робіт проходить на даху будівлі, то виконання робіт слід доручити кваліфікованому персоналу, що має відповідний досвід, який може не тільки змонтувати систему блискавкозахисту, а й виконати це не порушуючи архітектурний вигляд будинку.

Всі перераховані вище моменти відносяться до так званого зовнішнього блискавкозахисту, здатного вберегти будівлю від руйнування і пожежі, а людей, що знаходяться в будинку від ураження електрострумом. На жаль, ці заходи не здатні вберегти високочутливе електронне обладнання, якого з кожним роком все більше стає в наших оселях, від вторинних проявів блискавки (занесення високого потенціалу в мережі будинку, наведену напругу на електропровідних елементах).

Для цього необхідно створити систему так званого внутрішнього блискавкозахисту, який захищає встановлене в будівлі обладнання від високочастотних імпульсів, викликаних грозовими розрядами. Для її реалізації встановлюють каскадну систему обмежувачів перенапруг.Взагалі, резюмуючи все вищесказане, необхідно відзначити, що повноцінна, надійно і довгостроково діюча система блискавкозахисту повинна створюватися за допомогою професіоналів у цій галузі, так як при зовнішній простоті цих невибагливих систем існує цілий ряд «підводних каменів», не враховуючи які можна не вберегти житло, а нашкодити йому. Згідно з українським законодавством, організації, які проводять подібні роботи, повинні мати відповідні ліцензії, в їх складі повинні бути професіонали здатні правильно розрахувати і змонтувати систему блискавкозахисту.
Компанія повинна надавати гарантійне і післягарантійне обслуговування. У разі непрофесійного підходу власник будинку за свої ж гроші отримує оманливу впевненість в невразливості свого будинку від прояву стихії. На жаль, це стане явним лише після удару блискавки. Також багато людей вважають достатнім застрахувати будинок від стихійних лих і нехтують необхідними запобіжними заходами. На жаль, страховка не здатна захистити будинок під час грози. У той час, правильно встановлена ​​система блискавкозахисту із значним терміном служби (не менше 30 років) не тільки захищає будівлю від ударів блискавки, але і дозволяє зменшити вартість страховки.

Вадим Стасюк

Генеральний директор

ТОВ «ЕФ ЕР ТІ – ГРУП»

 

 

 

 

 

 

Category:
  Статті
this post was shared 0 times
 000
About

 Немченко Лілія

  (16 articles)